Nezaradené

Ako správne nabíjať iPhone

V článku sa dočítate o radách ako často nabíjať iPhone ako dlho je najlepšie ho nabíjať a mnoho ďalšieho.

Ako udržať Váš iPhone stále nabitý je pomerne jednoduché. Keď sa Vám vybije tak ho napojíte do nabíjačky a po nabití ho odpojíte. Toto je jednoduchý proces ale z krátkodobého hľadiska životnosti batérie v iPhone. Dôležité je vedieť ako správne nabíjať iPhone tak, aby Vám baterka v ňom vydržala bez poruchy čo najdlhšie.

Všetky naše elektronické zariadenia disponujú lítio-jónovými batériami. Všetky z nich sú predurčená na to aby časom degradovali. Tento proces nie je možné zastaviť ale je možné ho spomaliť.

Nabíjanie iPhonu na 100%

Aby ste dosiahli optimalizovanú výdrž batérie tak ideálne je iPhone udržiavať nabitý medzi 20% až 80%. Lítium-jónová batéria nemá rada keď sa prehrieva, teda nevyhovuje jej nabíjanie do 100%.

Vybitie iPhonu do 0%

Pre životnosť batérie iPhonu metóda úplneho vybitia zariadenia nie je vôbec dobrá z dlhodobého hľadiska. Týmto procesom sa zakaždým zníži počet zostávajúcich cyklov nabitia v článkoch batérie.

Kedy je ideálne nabíjať iPhone?

V ideálnom stave by nabitie Vášho iPhonu nemalo klesnúť pod 20% a nemalo by prekročiť 80%. V tomto rozsahu dosiahnete o veľa viac nabíjacích cyklov ako keby ste iPhone nechali vybiť do vypnutia a nabíjali na 100%.

Optimalizované nabíjanie iPhonu

Táto funkcia je súčasťou väčšiny mobilných telefónov a slúži na ochranu ich dlhodobého zdravia batérie. Táto funkcia spomaľuje nabíjanie, keď je iPhone napojený k nabíjaniu. Alebo oddiali nabíjanie ak iPhone rozpozná, že bude v nabíjačke nepretržite dlhší čas (napríklad v noci).

U iPhonoch s iOS 13 a novším túto funkciu zapnete otvorením Nastavenia > Batéria > Zdravie batérie > Optimalizované nabíjanie batérie.

Nabíjanie iPhonu niekoľkokrát denne

Lítium-iónové batérie majú radi rýchle nabíjania. Čiže viacnásobné nabíjanie o 5 alebo 10% je veľmi vhodné. Nabíjanie z 0 na 100% podporuje veľmi nízku životnosť batérie.

Používanie rýchlo nabíjačiek iPhonu

Väčšina nových smartfónov prichádza s funkciou tzv. rýchlo nabíjania. Mnohý si myslia, že takéto rýchle nabíjanie je pre zdravie baterky iPhonu nevyhovujúce. No nie je. To tak. Degradácia batérie skôr súvisí s počtom cyklov nabíjania, nie s tým ako rýchlo sa batéria nabije.

Aké podmienky sú pre batériu iPhonu najhoršie?

Najhoršie pre batériu Vášho iPhonu je mať ho plne nabitý a teplý. Teda ak je nabitý na 100% treba ho hneď vytiahnuť z nabíjačky. Plné nabitie a nadmerné zahriatie iPhonu je viac škodlivé pre batériu ako samotné používanie iPhonu. Preto je dobré nevystavovať iPhone priamemu slnečnému žiareniu.

Používanie bezdrôtovej nabíjačky

Používanie bezdrôtovej nabíjačky pre Váš iPhone je viac ako vhodné keď budete mobil nabíjať bezdrôtovo v kratších intervaloch v rozmedzí od 20% do 80% nabitia baterky iPhonu.

Bezdrôtové nabíjanie je zväčša pomalšie ako pevné pripojenie do siete. To ale je prospešné pre dlhodobé zdravie Vašej baterky na iPhone.

Oprava batérie v prípade, že už je zlá

Ak už nie ste spokojní s batériou Vášho iPhonu tak pred úplnou výmenou je možná kalibrácia batérie. Ide o proces úplného cyklu vybitia zo 100% na 0% jedným ťahom.

Ďalšou možnosťou je výmena batérie. Tento proces výmeny je už komplikovanejší preto odporúčame navštíviť odborný servis.

V prípade, že vlastníte starší model iPhonu a s jeho výdržou batérie nie ste spokojní tak odporúčame zvážiť kúpu nového modelu iPhonu, pri ktorom budete mať istotu dlhšej podpory aktualizácie softvéru na najnovší možný.

Je potrebné sa o zdravie batérie obávať?

Zbytočný strach o zdravie a výdrž batérie mať nemusíte. Je však dobré poznať podmienky, v ktorých sa batéria iPhonu cíti najlepšie a podľa toho s iPhonom zaobchádzať. Netreba sa stať otrokom Vášho zariadenie. Používanie iPhonu zdravým rozumom zabezpečí potrebnú a dostatočnú výdrž batérie počas doby, kedy Vám ma iPhon slúžiť.

Zdroj: gearpatrolZľavový kupón „BLOGUJEME“ na -5% u nás v BHcase