Nezaradené

iPhone 15 – Všetko čo zatiaľ o ňom vieme

iPhone 15

Nové hlavné funkcie

  • Veľkosti displeja 6,1 a 6,7 palca
  • Výrez pre fotoaparát v novom štýle
  • Periskopový zoomový objektív
  • USB-C port
  • modemový čip Apple

iPhone 15 v roku 2023

Apple ešte ani nevydal modely iPhone 14 a iPhone 14 Pro, no zdá sa, že tieto zariadenia dostanú miernejšie obnovenie, než sme v poslednej dobe videli. V minulosti by pravdepodobne dostali názov iPhone 13S. Z tohto dôvodu sme už počuli zvesti o iPhone 15 a v súčasnosti sa diskutovalo o niektorých pozoruhodných zmenách.

iphone 15

Zdroj: Macrumors

Do vydania iPhonu 15 ostáva viac ako rok, takže ešte nie je nič isté, no rysuje sa USB-C, periskopická kamera a modemový čip navrhnutý spoločnosťou Apple. Toto zhrnutie pokrýva všetko, čo sme doteraz počuli o iPhone 15 a iPhone 15 Pro, ale majte na pamäti, že je to na začiatku vývojového cyklu a plány spoločnosti Apple sa môžu zmeniť.

 

Dizajn

Všetko naznačuje, že modely iPhone 15 budú vyzerať podobne ako modely iPhone 14, ale výrez na displeji a dierky sa rozšíri. To znamená, že všetky modely iPhone 15 by nemali žiadny zárez, namiesto toho by prijali dva výrezy, o ktorých sa hovorí pre modely iPhone 14 Pro.

iphone 15 pro

Zdroj: Macrumors

 

Hovorí sa, že systém Face ID pod displejom by mohol byť zavedený v roku 2023 v modeloch iPhone 15 Pro, ale nie je jasné, či sú tieto informácie správne, pretože iné zdroje, ako napríklad analytik displeja Ross Young, povedali, že Face ID pod obrazovkou jednoducho nebude pripravený minimálne do roku 2024. Young verí, že Apple predstaví nastavenie Face ID pod displejom v modeloch iPhone 16 Pro, pričom táto funkcia príde na všetky modely v roku 2025.

Keďže sa neočakávajú žiadne zásadné zmeny dizajnu, Apple bude pravdepodobne naďalej ponúkať štyri modely: 6,1-palcový iPhone 15, 6,1-palcový iPhone 15 Pro, 6,7-palcový iPhone 15 Max a 6,7-palcový iPhone 15 Pro Max. . „Pro“ modely budú mať funkcie vyššej kategórie a budú drahšie, zatiaľ čo štandardné modely iPhone 15 budú lacnejšie.

 

USB-C

Apple zvažuje výmenu Lightning portu na zariadeniach iPhone 15 za USB-C port, čo by mu umožnilo spĺňať európske predpisy, ktoré sú v procese schvaľovania. Tieto predpisy by vyžadovali, aby spoločnosť Apple vyrábala telefóny iPhone s portami USB-C v Európe. Takže spoločnosť Apple musí buď vykonať celosvetovú výmenu dizajnu, alebo vyvinúť špeciálne telefóny iPhone na predaj iba pre Európu.

Zdroj: Macrumors

Spoľahlivé zdroje, medzi ktoré patrí Mark Gurman z Bloombergu a analytik Apple Ming-Chi Kuo, uviedli, že Apple sa chystá vykonať výmenu lightning portu za USB-C, takže v súčasnosti je to veľmi pravdepodobné. Samozrejme, plány Applu sa môžu zmeniť.

 

Technológia periskopických šošoviek

O práci spoločnosti Apple na technológii teleobjektívov sa šuškalo a tento typ šošovky by mohol byť predstavený v telefónoch iPhone 2023, pravdepodobne v modeloch iPhone 15 Pro. Podľa analytika spoločnosti Apple Ming-Chi Kuo dostane šošovku periskopického fotoaparátu iba väčší iPhone 15 Pro Max, takže je možné, že bude obmedzený na najvyšší a najdrahší model.

Zdroj: Macrumors

Technológia periskopických šošoviek ponúka možnosti optického priblíženia, ktoré presahujú možnosti štandardného teleobjektívu. Umožňujú 5x alebo dokonca 10x optický zoom. S periskopovým objektívom by sa možnosti priblíženia iPhonu výrazne zlepšili, keďže súčasné modely Pro sú obmedzené na 3x priblíženie.

Konkurent Apple Samsung prišiel so smartfónmi, ktoré využívajú technológiu periskopových šošoviek, ktorá umožňuje 4x až 10x optický zoom a až 100x digitálny zoom.

 

Modemové čipy navrhnuté Applom

V posledných rokoch Apple pracuje na vlastnom vývoji modemových čipov a všetko naznačuje tomu, že rok 2023 by mohol byť rokom debutu čipov navrhnutých Applom.

Zdroj: Macrumors

Analytik spoločnosti Apple Ming-Chi Kuo nedávno povedal, že snahy spoločnosti Apple o 5G modemový čip „zlyhali“, takže Apple nebude môcť používať svoje vlastné čipy v telefónoch iPhone 2023. Namiesto toho sa spoločnosť bude musieť pri modeloch iPhone 15 spoliehať na Qualcomm.

 

Čipy série A

Modely iPhone 15 by mohli byť prvé, ktoré budú obsahovať čip série A postavený na 3-nanometrovom uzle novej generácie dodávateľa Apple TSMC. Očakáva sa, že 3nm čipová technológia zvýši výkon spracovania o 10 až 15 percent a zároveň zníži spotrebu energie až o 30 percent.

Zdroj: Macrumors

Hovorí sa, že dodávateľ čipov Apple TSMC po strate objednávky od Intelu ustúpi od plánov na 3-nanometrové čipy. Nie je jasné, či prerušenie ovplyvní produkciu 3nm čipov Apple, ale TSMC vyrába 3nm čipy A17, ktoré sa majú použiť v modeloch iPhone 15.

 

Dátum predstavenia

Modely iPhone 15 budú pravdepodobne uvedené na trh v septembri 2023, ak Apple dodrží svoju tradičnú septembrovú časovú os uvedenia na trh.

Zdroj: Macrumors

Zľavový kupón „BLOGUJEME“ na -5% u nás v BHcase