Nezaradené

Zhrnutie všetkého čo vieme o iPhone 14

Aké zmeny by mohli priniesť iPhony v roku 2022?

Aj napriek tomu, že do predstavenia nových iPhonov v roku 2022 ostáva ešte niekoľko mesiacov tak o veľkolepých zmenách a novinkách, ktoré by mali priniesť sa hovorí už od obdobia pred predstavením iPhonov 13.

Apple v roku 2022 by mal vyradiť z ponuky najmenší model Mini s 5.4 palcovou obrazovkou. Táto veľkosť iPhonov u zákazníkov nebola príliš populárna.

Po nevýrazných predajoch iPhonov Mini sa Apple rozhodol zamerať na väčšie uhlopriečky. Očakávame, že uvidíme predstavenie dvoch 6.1 palcových modelov iPhone 14 a iPhone 14 Pro. A dva 6.7 palcové modely iPhone 14 Max a iPhone 14 Pro Max.V nasledujúcich odsekoch si predstavíme akým témam sa budeme v článku bližšie venovať.

Od roku 2017 majú iPhony disponujúce Face ID v prednej časti výrez „notch“, ktorý schováva všetko potrebné vybavenie na skenovanie tvárí. To by sa však s príchodom iPhonov 14 malo zmeniť. Očakáva sa, že Apple pri modeloch 14 Pro odstráni tento čierny výrez v prospech dizajnu a to použitím kombinácie kruhového výrezu na predný fotoaparát v kombinácii s výrezov v tvare pilulky, kde by mali byť umiestnené komponenty potrebné na skenovanie tváre pomocou Face ID.

Zadný fotoaparát by sa tiež mohol dočkať istých zmien. Fámy naznačujú, že by Apple mohol skonštruovať telo iPhonu tak, aby šošovky, blesk a skener LiDAR sedeli v jednej rovine so zadným sklom iPhonu. Teda fotoaparát by príliš nevystupoval do priestoru.

Niektoré z nových iPhonov 14 by mohli disponovať titánovým rámom a možnosťou sú aj prepracované mriežky mikrofónov a reproduktorov. Apple by taktiež mohol použiť prepracovanejší tepelný systém parnej komory, ktorý by mal udržať iPhone chladnejším a ochrániť ho tak pred vplyvmi rýchlejších čipov a 5G pripojenia.

Nové iPhony každoročne prichádzajú s vylepšeniami kamier a iPhone 14 by nemal byť výnimkou. Ultra široký fotoaparát by mal byť vylepšený a existuje možnosť, že Apple predstaví periskopový zoom objektív, ktorý by mal zabezpečiť o veľa väčší optický zoom. Stále však nie je isté či táto novinka príde v roku 2022 alebo 2023. Alebo neskôr? Modely iPhone Pro by mohli získať 48 megapixlové fotoaparáty a možnosť točiť videá v 8K rozlíšení.

Očakáva sa taktiež predstavenie nových čipov A16. To znamená, že môžeme očakávať aj zlepšenie výkonu a účinnosti predstavených zariadení.

Očakáva sa, že Apple použije čip Snapdragon X65 od Qualcommu, čo je prvý 10-gigabitový 5G modem s vyššími rýchlosťami pripojenia a vylepšeniami pripojenia. Tiež očakávame, že Apple predstaví nové satelitné núdzové funkcie, ktoré by používateľom mali umožniť odosielať textové správy v núdzových situáciách aj bez signálového pokrytia.

Predný fotoaparát bez výrezu a nový dizajn Face ID

Výrez na predný fotoaparát na iPhonoch bol vo svete od roku 2017 veľmi kontroverzným prvkom. S príchodom iPhonov 13 sa tento výrez upravil len rozmerovo.

Analytik spoločnosti Apple Ming-Chi Kuo v marci 2021 povedal, že tento trend sa zmení a iPhony výroby 2022 by mali namiesto pôvodného začierneného výrezu priniesť tzv. dierovaný dizajn vo vrchnej časti predného displeja umiestneného v strede, ktorý môžu ľudia poznať už z Androidových zariadení.

Po týchto predpovediach sa objavili ďalšie fámy, ktoré hovoria o tom, že výrez predného fotoparátu na nových iPhonoch 14 Pro by mal mať dizajn v tvare pilulky. Displejový analytik Ross Young ďalej povedal, že očakáva výrez v tvare pilulky a zároveň aj kruhový výrez. V tomto kruhovom výreze by sa mal nachádzať projektor Face ID.

Apple taktiež plánuje osadenie hardvéru Face ID pod displej iPhonu, čím by sa zmenšila veľkosť potrebných výrezov a zostal by tak väčší priestor pre predný displej iPhonu. Tieto možnosti však pravdepodobne budú reálne až v neskorších rokoch predstavovania iPhonov, nie v rámci iPhonov 14 predstavených v roku 2022.

Promotion displej

Objavili sa skoré zvesti o tom, že každý jeden z tohtoročných predstavených iPhonov by mali disponovať ProMotion displejmi s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Ale zdá sa, že sa to nestane.

Apple pravdepodobne obmedzí technológiu ProMotion na iPhony 14. Analytik displejov Ross Young túto skutočnosť pripisuje nedostatku dostupnosti potrebných displejov. Zároveň však verí, že táto technológia zostane funkciou iPhonov 14 Pro. Necháme sa prekvapiť.

Dizajn tela iPhonu

Očakáva sa, že dizajn modelov iPhonov 14 bude totožný s minuloročnými iPhonmi 13. Hovoríme o plochom dizajne s možnými malými aktualizáciami dizajnu tela.

Hlavnou viditeľnou zmenou by mohla byť hrubšia konštrukcia, v rámci ktorej by mali byť šošovky, LED blesk a skener LiDAR zadného fotoaparátu v jednej rovine so zadným sklom iPhonu. To znamená, že fotoaparát by nemal vyčnievať do priestoru.

Ďalšou optickou zmenou, ktorú by mali iPhony 14 priniesť sú okrúhle tlačidlá hlasitosti, ktorý by mali vyzerať podobne ako u iPhonov 4 a 5, a prepracované mriežky reproduktorov a mikrofónov s predĺženými výrezmi zo sieťoviny.

  • Veľkosti

V roku 2022 sa nedočkáme ani jedného modelu s veľkosťou uhlopriečky 5.4 palcov. Apple po nevýrazných predajoch iPhonov Mini končí s ich výrobou. Teda minuloročný model iPhone 13 Mini bude posledný malý model a Apple sa od teraz zameria len na väčšie modely.

Očakávame, že bude predstavený 6,1-palcový iPhone 14, 6,1-palcový iPhone 14 Pro, 6,7-palcový iPhone 14 Max a 6,7-palcový iPhone 14 Pro Max.

  • Titán

Predpokladá sa, že telo nadchádzajúcich modelov iPhonov 14 budú vyrobené z titánovej zliatiny tak ako už bol tento materiál použitý pri Apple Watch. Na iPhonoch bude použitý po prvý krát.

Titán je odolnejší voči poškrabaniu a je pevnejší ako oceľ alebo hliník a navyše lepšie odoláva korózii.

  • Chladenie

Vlajkové lode iPhonov 14 budú pravdepodobne používať tepelný systém parnej komory, ktorý vraj Apple „agresívne testuje“. Tento tepelný systém bude nevyhnutný pre vlajkové lode hlavne z dôvodu ich silnejšieho výpočtového výkonu a vyššej rýchlosti 5G pripojenia.

Momentálne nie je jasné či tepelný systém parnej komory bude vyhovovať náročným požiadavkám spoločnosti Apple, ale pracujú na jeho vylepšeniach tak, aby ho do prevádzky mohli zaviesť čím skôr.

  • Lightning 

Hovorilo sa, že Apple plánuje odstrániť Lightning vstup z iPhonov a ponechať len nabíjanie MagSafe pre čistý dizajn, no nie je jasné či bude táto technológia zavedená už v tomto roku.

Podstatné je, že aspoň niektoré modely iPhonu 14 budú aj naďalej disponovať portom Lightning.

TECHNOLÓGIA KAMIER

Všetky modely nových iPhonov 14 by mali dostať vylepšenia ultraširokého fotoaparátu a existuje len malá pravdepodobnosť, že spoločnosť Apple predstaví technológiu „periskopových“ šošoviek, ktorá by umožnila 10 násobný optický zoom.

Iné značky smartfónov už disponuje touto technológiou, no Apple natrafil na problémy, pretože veľkú časť technológie periskopových šošoviek chránia patenty, ktoré vlastnia iné spoločnosti. Apple by mohol licencovať technológiu od Samsungu alebo pokračovať v práci na vlastnom riešení. Bohužiaľ zatiaľ skutočnosť vyzerá tak, že by táto technológia mohla prísť do iPhonov až v roku 2023.

Analytik Applu verí, že by nové modely mohli disponovať 48 megapixlovým širokouhlým fotoaparátom s nahrávaním v 8K kvalite, čo by bolo naozaj veľkým vylepšením oproti aktuálnym 12 megapixlom.

48 megapixelový fotoparatát v iPhonoch 14 Pro bude schopní vytvárať aj 12 megapixlové fotografie, pravdepodobne prostredníctvom procesu známom ako pixel-binnig, Tento proces spája údaje z viacerých menších pixelov na obrazovom snímači fotoaparátu do jedného „super-pixelu“ pre lepšiu citlivosť pri slabšom osvetlení.

Nahrávanie videí v rozlíšení 8K zaznemenávanom na iPhone a zobrazenom na 8K displeji alebo televízore poskytnúť lepšiu používateľskú skúsenosť. Toto rozlíšenie umožní iPhonu vytvárať videá a obrázky vhodnejšie pre rozšírenú a zmiešanú realitu.

ČIP A16

Každé nové predstavenie iPhonov je sprevádzané predstavením nového čipu kategórie A. V roku 2022 sa v iPhonoch 14 očakáva predstavenie čipov A16.

Podľa analytika Jeffa Pu budú modely iPhone 14 disponovať 6GB RAM a modely iPhone 14 Pro až 8GB RAM.

Detekcia autonehody

Spoločnosť Apple usilovne pracuje na funkcii detekcii dopravnej nehody. Táto funkcia by mala byť predstavená v roku 2022 a disponovať by ňou mali zariadenia iPhone a Apple Watch. Táto funkcia bude využívať senzory akcelerometra.

Ak iPhone alebo Apple Watch rozpozná autonehodu tak dané zariadenie automaticky vytočia tiesňovú linku na privolanie prvej pomoci. Táto funkcia by nemala byť zameraná len na novo predstavené zariadenia iPhone 14 a Apple Watch Series 8, ale malo by sa jednať o rozšírenie funkcie Fall Detection, ktorá je súčasťou už existujúcich modelov.

Snapdragon X65

Modely Apple iPhone 14 budú využívať modem Qualcomm Snapdragon X65, čo je prvý 10-gigabitový 5G modem a anténny systém na svete pre smartfóny.

  • RF Chip

Taiwanský Economic Daily News naznačil, že Apple si objednal 5G rádiofrekvenčné (RF) čipy od TSMC, pričom Apple namiesto čipov od Samsungu používa vlastnú technológiu.

Čipy sú údajne vyrábané 6-nanometrovým procesom TSMC, ktorý ponúka menšie balenie s nižšou spotrebou energie. To by mohlo viesť k lepšej výdrži batérie pri používaní technológie 5G spolu s podporou WiFi 6E.

  • Satelitné pripojenie

Qualcomm Snapdragon X65 umožňuje využívať niektoré funkcie satelitnej konektivity a používateľom tiež umožňí odosielať textové správy v núdzových situáciách aj na miestach kde nie je pokrytie mobilného alebo WIFI signálu.

Jedná sa o nový komunikačný protokol popri existujúcim správam a iMessage. Tieto núdzové správy sa budú zobrazovať v textových bublinách sfarbených na sivo a ich dĺžka bude obmedzená.

Ďalšou funkciou bude možnosť oznamovať a hlásiť závažné núdzové situácie napríklad. Letecké katastrofy alebo požiare pomocou satelitných sieti. Tieto funkcie sú stále vo vývoji a spustia sa najskôr v roku 2022.

WIFI 6E

Podľa analytika spoločnosti Apple, Ming-Chi Kuo sa očakáva, že iPhony 14 získajú pripojenie WiFi 6E, ktorý by mal ponúknuť vysokorýchlostné bezdrôtové prenosy potrebné pre AR a VR zážitky.

WiFi 6E využíva okrem pásiem 2,4 GHz a 5 GHz aj 6 GHz pásmo na zvýšenie šírky pásma a zníženie rušenia. Zároveň ponúka zvýšenie výkonu a nízku latenciu.

Pamäť 2TB?

iPhony 13 prišli s kapacitou úložiska 1TB. Hovorí sa, že s príchodom iPhonov 14 by sa mohla zvýšiť aj kapacita ich úložného priestoru až na 2TB. Tieto informácie však nie sú od veľmi spoľahlivých zdrojov. To znamená, že na dôveryhodnejšie informácie ohľadom kapacity úložného priestoru si budeme musieť ešte počkať.

Žiaden slot na SIM karty?

Spoločnosť Apple pomaly prechádza na dizajn mobilných zariadení určený iba pre eSIM, teda je možné, že iPhony 14 už nebudú fyzicky disponovať slotom na SIM kartu.

Funkciu eSIM nebudú podporovať všetky krajiny, takže iPhony, predávané v určitých krajinách nebudú touto funkciou disponovať, teda naďalej sa bude ponúkať slot na nano-SIM.

Existuje viac ako 60 krajín, ktoré ponúkajú možnosť eSIM. Tento zoznam sa dá dohľadať na stránkach Apple. Aj budúci majitelia nových iPhonov, z krajín ktoré ponúkajú eSIM, budú mať možnosť voľby medzi iPhonom s eSIM alebo klasickým slotom na SIM kartu.Očakáva sa, že Apple predstaví svoje novinky iPhone 14 na podujatí, ktoré sa pravdepodobne uskutoční v septembri 2022. Väčšina udalostí, ktoré sú spojené s iPhonmi sa uskutočňujú v prvom alebo druhom septembrovom týždni.Zdroj: macrumorsZľavový kupón „BLOGUJEME“ na -5% u nás v BHcase

Black
Durable Silicone
Light-Pink
Sky-Blue
White
 €
Vyberte súbor Drag file/directory here

Kryt s fotkou v rámčeku pre iPhone 13

14.99 
Na sklade